nepřihlášen
 činnost sboru / HASIČSKÁ FONTÁNA PRAHA 2018
HASIČSKÁ FONTÁNA PRAHA 2018

SOBOTA 2. ČERVNA 2018

RAŠÍNOVO A HOŘEJŠÍ NÁBŘEŽÍ

JIRÁSKŮV A PALACKÉHO MOST

HLAVNÍ MĚSTO PRAHA

Poslední přípravy a generální zkouška

V pátek 1. června 2018 všech 207 hasičských družstev ze 77 okresů České republiky najelo na náplavky a vyložily svoje čerpadla, hadice a proudnice potřebné pro fontánu. Večer proběhl zátěžový test veškeré techniky, zkoušky zvuku a světel. Generální zkouška hasičů přilákala k Vltavě spoustu nadšených zvědavců, kteří už samotnou zkoušku ocenili spontánním potleskem a nadšeným provoláváním slov uznání.

Největší hasičskou fontánou uctili hasiči výročí vzniku Československa

V sobotu 2. června 2018 večer celkem 140 proudů vody z náplavek, 35 proudů z Palackého mostu, 50 proudů vody z Jiráskova mostu a 14 vodních proudů z prostředka Vltavy v jednom okamžiku vytvořilo nevídaný světelný koncert a vodní balet několika tisíců kubických metrů vody. Vodní produkci zahájila hymna, po níž následovala část symfonické básně Vltava Bedřicha Smetany s ohňostrojem. Závěr pak patřil Slovanským tancům Antonína Dvořáka a děkovnému potlesku tisíců diváků sledujících celou akci z mostů a obou vltavských nábřeží.

Využito bylo celkem 140 proudů vody z náplavek, 35 proudů z Palackého mostu, 50 proudů vody z Jiráskova mostu a 14 vodních proudů z prostředka Vltavy.

Nataženo bylo celkem 455 kusů hadic o celkové délce 6.950 metrů, instalováno bylo 102 kusů světel.

Celou akci sledoval komisař České knihy rekordů z agentury Dobrý den, podrobnější informace budou k dispozici později.

Cílem akce Hasičská fontána Praha 2018 byla propagace práce hasičstva České republiky tak trochu jinak. Každý hasič je hrdý na to, co dělá. Každodenní prací naplňuje motto: ?Bližnímu ku pomoci, vlasti ku prospěchu a sobě ku cti?.

V Praze byly zastoupeny a propagovány kraje a okresy z celé České republiky.

Za okres Kolín byla vybrána jako jediná naše jednotka SDH Tuklaty.

PODĚKOVÁNÍ

Vážení a milí kolegové hasiči,
plni nepopsatelných dojmů, pýchy, národní a hasičské hrdosti a dojetí, vám chceme s odstupem několika hodin od Hasičské fontány Praha 2018 poděkovat a složit maximální poklonu za váš heroický výkon, kterým jste se zapsali do dějin nejen české, evropské, ale i světové historie.
Když Jiří Havner, hasič ze Skalice u České Lípy a otec myšlenky uspořádat hasičskou fontánu právě na Vltavě přišel s tímto nápadem, setkal se na jedné straně s velikým nadšením a podporou, na straně druhé pak musel spolu se svými kolegy z organizačního týmu čelit celé řadě situací a momentů, které naopak spíše nahrávaly pochybovačům. Dohody, které platily rok, najednou platnosti pozbývaly, věci, které se zdály jako jasné, se ztrácely v mlhách nejistoty, ale tím, co platilo vždy a za všech okolností, byla neuvěřitelná podpora, zájem a připravenost právě vás hasičů, která náš organizační tým naplňovala jistotou, že se vše nakonec v dobré obrátí a že sobota 2. června 2018 bude v české hasičské historii přelomovým dnem.
Dnem, kdy se více než 1.000 hasičů, bez ohledu na to, jestli jsou dobrovolní, jestli jsou organizováni v té, či které hasičské jednotě, či sdružení, jestli jsou profesionální, jsou z Čech, Moravy, nebo Slezska, postaví jako jeden obrovský a nepřehlédnutelný šik na břehu nejsymboličtější řeky Vltavy, té řeky, která před několika lety přinesla hlavnímu městu, a nejen jemu, dny zkázy v podobě drastické záplavy, při které právě zde hasiči zachraňovali životy a majetky svých spoluobčanů. V sobotu jste všichni jako jeden muž opět stanuli na vltavském nábřeží, ovšem při zcela jiné příležitosti a my věříme, že jste byli jako my pyšní na název svého hasičského sboru, který hrdě nosíte na zádech.
Skládáme vám hold za to, s jakou odpovědností a zároveň, promiňte, ?chlapskou? radostí a jiskřením v očích jste příkladně a bez sebemenšího problému, či omezení Pražanů a návštěvníků hlavního města, dovezli svá čerpadla, hadice a proudnice na Rašínovo a Hořejší nábřeží, abyste je během několika desítek minut připravili na jejich největší historický a monumentální výkon.
Věřte, že bylo úchvatné sledovat to červené hasičské mravenčení na obou březích a také na obou mostech a věřte prosím, že bylo o to úchvatnější být svědky vaší generální zkoušky, kdy bylo již od prvních taktů a pohybů proudnic nadevše jasné, že tato událost se prostě zdaří !
Děkujeme vám za to, s jakou disciplinovaností a opatrností jste se pohybovali nejen na samotných náplavkách, ale také při pěších přesunech centrem Prahy, za jejichž zvládnutí vás obdivujeme, neboť jste během dvou dnů museli absolvovat neuvěřitelné kvantum kilometrů.
A co říci k samotné sobotě 2. června 2018, kdy jste se ve 22.00 hodin za podpory nádherného osvětlení a ozvučení najednou stali hudebníky, tanečníky a ve své podstatě umělci zároveň?
Nejsou slova, která by ten nádherný zážitek, jenž jste na Vltavě doslova vykouzlili, popsala lépe než desítky tisíc shlédnutí na veřejných informačních sítích, tisíce povzbuzujících a děkovných vzkazů a blahopřání, která k vám doléhala doslova ze všech koutů České republiky.
Vy všichni jste svým obrovským dílem přispěli k tomu, že slovo HASIČ není pouze slovem a označením profese, ale je symbolem člověka, který jeden den hasí rozsáhlý lesní požár, snáší nemocnou babičku z osmého patra domu do sanitky, o hodinu později již jako jeden z prvních pomáhá při dopravní nehodě a druhý den se rozloučí polibkem se svou manželkou, pohladí své děti po vlasech a odjede do hlavního města své České republiky, aby vzal do ruky proudnici, postavil se vedle kolegy hasiče, kterého dost pravděpodobně vidí poprvé a naposledy, a spolu s ním se poklonil 100 letům československé státnosti.

Vy jste to dokázali a jste tak od soboty 2. června 2018 součástí historie.

Přejeme vám, abyste ve své hasičské práci a poslání zažívali co nejméně těch ?ostrých? zásahů a naopak co nejvíce takto pozitivních a příjemných okamžiků s ostatní kamarády hasiči.

S poděkováním a úctou,
Jiří Havner, Plk. Boleslav Lang a David Sobotka za zapsaný spolek Hasičské Fontány
a generální partner Hasičské fontány Praha 2018, Generální ředitelství HZS ČR

zdroj.: www.hzscr.cz, www.pozary.cz

odkazy:

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/2498278-hasici-v-praze-vytvori-nejvetsi-fontanu-na-svete-videt-bude-z-jiraskova-a-palackeho

https://www.novinky.cz/domaci/473886-obri-fontana-na-vltave-hasici-predvedli-skvelou-show-k-vyroci-ceskoslovenska.html

https://www.pozary.cz/clanek/186980-hasicska-fontana-2018-v-praze-probehla-na-oslavu-ceske-statnosti-hasici-natahli-7-kilometru-hadic/

https://www.lidovky.cz/nejvetsi-hasicska-fontana-v-historii-uctila-v-praze-vyroci-vzniku-ceskoslovenska-g2k-/zpravy-domov.aspx?c=A180602_232828_ln_domov_ele#utm_content=freshnews&utm_term=fontána hasičská&utm_medium=hint&utm_source=search.seznam.cz

https://www.tyden.cz/rubriky/relax/zabava/hasici-oslavi-vznik-ceskoslovenska-fontanou-z-prazskych-naplavek_482708.html

https://echo24.cz/a/Sc3X2/nejvetsi-hasicska-fontana-sveta-hasici-se-sjeli-do-prahy-aby-oslavili-vznik-csr

https://praha.idnes.cz/hasicska-fontana-vltava-naplavka-vyroci-vodni-show-fx4-/praha-zpravy.aspx?c=A180603_094509_praha-zpravy_pmk

https://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/tiskovezpravy/Hasicska-fontana-nejvetsi-vodni-svetelna-show-jakou-kdy-Praha-zazila-536581

http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/hasici-v-praze-predvedli-vodni-show-k-vyroci-ceskoslovenska/1628117

https://www.blesk.cz/clanek/regiony-praha-praha-zpravy/546406/video-tisicovka-hasicu-strikala-nad-vltavu-obri-fontanou-oslavili-100-let-ceske-statnosti.html

https://www.prazskypatriot.cz/hasicska-fontana-praha-2018/

https://www.osh.cz/clanky-osh/hasicska-fontana-praha-2018

https://www.dh.cz/index.php/aktuality/591-hasicska-fontana-praha-2018

http://www.jirivosecky.cz/tag/hasicska-fontana/

Vložil: Michal Tuček (2.6.2018)

podrobně

 činnost sboru / HASIČSKÁ FONTÁNA PRAHA 2018


Zpět