činnost sboru / PROVĚŘOVACÍHO CVIČENÍ JSDH TUKLATY - ?Likvidace úniku oleje na pozemní komunikaci?

1. TÉMA CVIČENÍ

Likvidace oleje na pozemní komunikaci.

2. DATUM

7.10.2017

3. ZÚČASTNĚNÉ JEDNOTKY A TECHNIKA

JSDH TUKLATY
CAS 32 Tatra T148
DA L1Z Fiat Ducato

4. CÍL CVIČENÍ

4.1    ověřit komunikaci při vyhlašování poplachu svolávacím systémem ? SMS od hasičů?
4.2    ověřit časovou dostupnost členů jednotky při vyhlášení poplachu
4.3    ověřit dobu výjezdu od vyhlášení poplachu
4.4          ověřit komunikaci  pomocí RDST s KOPIS Kladno
4.5    ověřit viditelnost majáků modré barvy na CAS 32
4.6    ověřit osvětlení místa zásahu
4.7    ověřit zásady bezpečnosti při zásahu na pozemní komunikaci

5. TERMÍN A MÍSTO PROVEDENÍ ZÁSAHU

Termín: sobota  7.10.2016 v 19:00
 Místo cvičení: Tlustovousy - polní cesta u silnice Ke Mlýnu, tzv. Slezská cesta
 GPS 50°5'51.678"N, 14°46'1.896"E

6. VÝCHOZÍ SITUACE

V katastrálním území obce Tlustovousy dojde při výjezdu zemědělské techniky k poruše hydraulické hadice a následnému úniku kapaliny na pozemní komunikaci. Zúčastněná osoba provede oznámení o úniku hydraulického oleje pomocí mobilního telefonu na linku 150.

7. ZÚČASTNĚNÉ JEDNOTKY SDH, SÍLY A PROSTŘEDKY

20:02        75        příjezd na základnu

10. VYHODNOCENÍ PROVĚŘOVACÍHO CVIČENÍ

POZITIVA:
4.1    úspěšné ověření svolávacího systému ? SMS od hasičů?  včetně spuštení místní sirény
4.2    většina členů se dostavila do 5 minut od vyhlášení poplachu.
4.3    limit pro výjezd požární techniky do 10 minut od vyhlášení poplachu byl splněn. Požární technika vyjela 7 minut od vyhlášení poplachu.
4.4         komunikace s KOPIS Kladno pomocí kódů typické činnosti z DA Fiat Ducato proběhla bez problému
4.5    po montáži nové světelné rampy a přídavných zábleskových světel modré barvy v přední a zadní části  vozu je zabezpečena mnohem větší viditelnost vozu
4.6.    osvětlení vozu DA L1Z Fiat Ducato pomocí instalovaných LED světel částečně zapuštěných do bočních stěn je velkým přínosem při zásazích za šera a ve tmě. Dalším přínosem jsou dva samostatné světlomety s magnetickým uchycením  a dostatečně dlouhým kabelem s připojením do zásuvek umístěných rovnoměrně ve voze a vně vozu.
4.7.     vzhledem k montáži nové světelné rampy a přídavných zábleskových světel na CAS 32 je více viditelná na pozemní komunikaci. Dalším velkým přínosem je na CAS 32 světelná sváděcí rampa oranžové rampy na zadní části cisterny.

NEGATIVA:
4.4        komunikace s KOPIS Kladno pomocí kódů typické činnosti z CAS 32 T148 neproběhla správně. Přidělený volací znak na původní CAS 32 T138 PKO 480 byl automaticky převeden na ÚO Příbram jednotce SDH Pečice, které byl vůz prodán.
    - náprava bude pravděpodobně řešena přes spojovou  a informační službu na HZS Kolín
    - dne 20.10.2017 došlo k nápravě
4.7    jednotka nedisponuje dostatečným množstvím zásahových reflexních vest oranžové barvy
    - náprava bude pravděpodobně řešena koupí z rozpočtu JSDH v nejbližší době

KE ZLEPŠENÍ:
a) zlepšit organizaci členů při výjezdu techniky: 1. vybavení osobními prostředky před nástupem do vozu
                    2. otvírání a zavírání vrat garáží a u vjezdu
                    3. nástup do vozidel(strojník,velitel,hasič)
11. ZÁVĚR

Prověřovací cvičení ověřilo a potvrdilo akceschopnost jednotky SDH Tuklaty při vyhlášení poplachu. Vzhledem ke kategorii JPO V kdy členové jednotky nedrží pohotovost 24hodin je bohužel potvrzeno, že jednotka není vždy schopna vyjet při vyhlášení poplachu. Jde především o dopolední hodiny v pracovní dny, kdy jsou členi jednotky v zaměstnání mimo obec.

Za JSDH Tuklaty velitel jednotky:   Michal Tuček

Vložil: Michal Tuček (8.10.2017)