odborná příprava / Mukařovské "Tři rohy 2015"
Mukařovské "Tři rohy 2015"

Dne 5.9.2015 se členové jednotky SDH Tuklaty zůčastnili odborné přípravy pořádané SDH Mukařov. Odborná příprava byla vedena formou modelových situací a soutěžní disciplínou. Celkem jednotka v průběhu školení 4 tématicky zaměřená stanoviště.

• 1. stanoviště Doubek - modelová situace

Jednotka SDH projížděla okolo dopravní nehody osobního automobilu a malotraktoru. Průzkumem byla zjištěna jedna osoba v bezvědomí se zachovalými životními funkcemi , řidička vozidla bez viditelného poranění a malé 1/2roční dítě v dětské autosedačce (vajíčku) ve vozidle. Řidička již přivolala ZZS ke zraněnému řidiči malotraktoru. Členové jednotky měli za úkol provést protipožární opatření a zajištění havarovaných vozidel a postarat se o zraněné. Muž v bezvědomí byl prohlídnut a byl konstatován otřes mozku s hlubokým bezvědomím s drobnou ránou na hlavě. Ta mu byla sterilně zakryta a byl uložen do stabilizované polohy, ve které byl monitorován do příjezdu ZZS. Řidička OA s dítětem byla převezena na prohlídku pro případné poranění dítěte vlivem nárazu v autosedačce.

strojník : František Fouček
  • 2. stanoviště Tehovec - školení a test, strojníci jízda zručnosti

V Tehovci jsme byli seznámeni s bojovým řádem jednotek. Především s připojováním a odpojováním přívěsů, bezpečné umísťování techniky na místě zásahu, uvedení jednotky do akceschopnosti po příjezdu z místa zásahu, odjezd z místa zásahu. Závěrem tohoto školení jsme si ověřili získané informace ústním testem. Pro strojníky byla připravena jízda zručnosti. V našem případě spíše zkouška silných paží. Strojníci předvedli couvání a průjezd mezi kužely na přesnost.

strojníci : František Fouček, Marek Procházka
hasič : Michal Krytinář
  • 3. stanoviště - Mukařov - soutěžní disciplína - zaměření na cvičební řád jednotek (jednoduché C vedení od rozdělovače s prodloužením proudu), Volba hasební látky a její správná aplikace

Úkolem družstva 1+3 bylo provést jednoduché vedení C od hydrantu s následným prodloužením útočného proudu podle cvičebního řádu jednotek. Následně se všichni pomocí cvičebního řádu přemístili na stanoviště, kde byli zobrazeny 4 druhy požáru a k nim bylo potřeba přiřadit správnou hasicí látku. Při cestě zpět každý vyplnil test obsahující 4 otázky z témat správné volby hasební látky. Po vyplnění testu bylo potřeba sbalit celé útočné vedení a umístit ho na základnu do výchozího postavení. Tato soutěžní byla měřena na čas. Každá chyba v družstvu byla hodnocena penalizací +30sekund k měřenému času. Byl penalizován jakýkoliv špatný pohyb podél hadicového vedení, špatné signály pro dodávku vody, špatné přenášení věcných prostředků, špatně přidělená hasební látka k zobrazenému požáru, špatně odpovězená otázka v testu.

Jelikož tato disciplína je jako jediná soutěžní, jakákoliv chyba se podepíše na celkovém umístění jednotek. Naše jednotka se s měřeným časem a trestnými body umístila na celkovém 9.místě.

velitel zásahu : Lukáš Koníček
strojník : František Fouček
hasič : Michal Krytinář

• 4. stanoviště - Žernovka - teoretické a praktické vědomosti práce s motorovou pilou

Na tomto stanovišti nás čekala praktická  a teoretická část.

Při praktické části nás čekala výměna řetězu motorové pily a řezání kmene na přesnost. Jeden člen měl za úkol na čas provést bezchybnou výměnu řetězu na motorové pile. Druhý člen měl provést přesné přeříznutí ležícího kmene na dřevěném prkně. Jakýkoliv nedořez kmene nebo říznutí do spodního prkna bylo potrestáno trestnými body. Ostatní členové jednotky zápasili s teoretickými znalostmi při rizikovém kácení. Jelikož naše jednotka nedisponuje motorovou pilou a tudíž nemé získanou potřebnou kavlifikaci pro práci s motorovou pilou, bylo to znát i na teoretických znalostech při hodnocení testu. Praktická část byla splněna bez chyby a teoretické znalosti na 50%.

strojníci : František Fouček, Marek Procházka
hasič : Michal Krytinář

Vložil: Michal Tuček (28.9.2015)

podrobně