činnost sboru / Praktický výcvik Mukařov
Praktický výcvik Mukařov

Dne 11.9.2010 se část výjezdového družstva v počtu 3+1 zúčastnila praktického výcviku pro velitele a strojníky v Mukařově. Praktický výcvik byl zaměřen především pro výjezdové jednotky JPO III a druhotně pro jednotky JPO V a byl pojat soutěžní formou. Celkem se účatnilo 20 družstev a čekalo nás 6 stanovišť se simulovanými reálnými zásahy nebo praktickými úkoly.
1.stanoviště: PRÁCE NA VODĚ : V teoretické části jsme jednotlivě odpovídali na otázky tykájící se povodní, fáze povodňových stupňů a činnost hasičů. V praktické části jsme pomocí motorového člunu zachraňovali tonoucí se osobu (figurínu). Trestné body se dostávali za nesprávně zodpovězenou otázku a špatně vytaženou osobu z vody do člunu.
2.stanoviště: PRÁCE S PILOU: V této části jsme byli rozděleny na tři skupiny. Dva lidi psali test ze znalostí práce s motorovou pilou, třetí člen měnil na čas řetěz u motorové pily a čtvrtý měl za úkol pomocí pily uříznout v daném rozmezí na čas dvě polena. Trestné minuty se dostávali za špatně zodpovězené otázky z testu nebo uříznuté poleno mimo vymezený prostor.
3.stanoviště: ZDRAVOVĚDA : Simulovaný reálný zásah, kdy při oslavě spadl kus stromu. Bylo poraněno několik osob a naš úkol byl zajistit a ošetřit poraněné lidi. V celkovém hodnocení se bodovala rychlost zásahu, způsob a kvalita ošetřených osob, pohyb velitele během zásahu a vybavenost výjezdové lékárničky pro hasičské vozy.
4.stanoviště: TAKTICKO-FYZICKÁ PŘÍPRAVA: V této praktické části byl postaven polygon na rozhození hadic, připojení proudnice na těžkou pěnu a oběhnutí překážky. V této části vybíhal každý člen štafetovým způsobem a kromě času bylo kontrolováno hlavně správné rozhození hadic, správné nošení věcí a pohyb podél hadicového vedení.
5.stanoviště: ZRUČNOST STROJNÍKŮ: Toto stanoviště bylo opět rozděleno na praktickou a teoretickou část. Strojník a velitel se účastnili tzv. jízdy zručnosti, která představovala přesné zastavení na značce, couvání do vyhrazeného prostoru, jízdu po vyhrazené čáře, otáčení vozidla podél mantinelů a následné zacouvání podél obrubníků. Hasiči psali samostatně testy. Trestné body se dávali za nepřesné zastavení na značce, najetí mimo vymezený prostor, nacouvání nebo nedocouvání k překážce a špatně zodpovězené otázky v testech.
6.stanoviště: ZA TŘI ROHY : (spíše přes tři ploty?). Na tomto stanovišti byl simulován zásah hořícího domu. Nejprve jsme museli s dýchacími přístroji na zádech, dvěmi hadicemi C, proudnicí, klíči na hadice a žebříkem překonat několik překážek jako přelézt dvakrát plot, plazit se zakouřeným tunelem, překonat vodní hladinu a to vše za histerického ? povzbuzování? ženy, která v hořícím domě měla manžela. Po zdolání všech nástrah jsme se mohli pustit do provádění průzkumu, hašení požáru a evakuaci osoby z domu. Celý průběh zásahu byl hlášen velitelem na OPIS. Při závěrečném hodnocení se získávali trestné minuty téměř za rychlost zásahu, každou nedokonalost, za každé opomenutí čehokoliv nebo porušení bezpečnosti.

I když jsme se takovéhoto praktického cvičení zůčastnili poprvé a bez jakéhokoli tušení co nás čéká ani v jedné ze šesti disciplín naše družstvo nebylo na poslední příčce. Bohužel při celkovém sečtení dosažených trestných bodů a minut jsme se objevili na posledním 16. bodovaném místě.

Vložil: Michal Tuček (11.9.2010)

podrobně

činnost sboru / Praktický výcvik Mukařov