činnost sboru / Odborná příprava jednotek SDH téma II.
Odborná příprava jednotek SDH téma II.

Na páteční večer 4.5.2012 bylo naplánováno další téma odborné přípravy jednotek SDH -Pomůcka pro velitele jednotky PO - Kontrolní list - Pátrací akce v terénu. Pro lepší proškolení bylo navrhnuto uspořádat praktický výcvik přímo v terénu s nácvikem rojnice.

Po teoretické přípravě byla jednotka seznámena s ukázkovým případem, kdy jsme požádáni policií ČR o pomoci při pátrání po pohřešované osobě nacházející se mezi obcemi Tuklaty a Tlustovousy v sektorech vyznačených na přehledné mapě. Pro nácvik správného pohybu rojnice se začal prohledávat sektor louky mezi silnicí a potokem, kde bylo nastraženo několik osobních věcí  pohřešované osoby. Tyto nalezené osobní věci nás ujistili o správném postupu rojnice. Další sektor, který bylo potřeba prohledat byla oblast lesa. Doba tohoto cvičení byla naplánovaná tak aby se tato oblast prohledávala již za šera pomocí příručních světel. Nyní bylo potřeba dbát na správný postup rojnice, který byl ztížen nejen šerem, ale především křovinatými porosty, které bylo nutné prohledat a tudíž byl zpomalen  i postup rojnice. Nejprve byl nalezen kus oblečení a batoh a o několik minut později byla nalezena nezraněná podchlazená pohřešovaná osoba.

Během několika postupů rojnice si členové jednotky osvojili správný postup rojnice a chování se v ní.

Jako bonus byl jednotce přidělen úkol vyhotovit improvizované nosítka z deky a dvou kusů klacků a transportovat jednoho člena jednotky na lépe přístupné místo pro případné předání ZZS.  Nejprve byli členové zaskočeni přípravou nosítek, ale nakonec si s úkolem poradili a raněného v pořádku transportovali až a silnici.

Doba školení 19:30 - 22:00

patrani_po_pohresovanych_osobach.pdf

pomucky_patraci_akce.pdf

rojnice.pdf

Vložil: Michal Tuček (4.5.2012)

podrobně

činnost sboru / Odborná příprava jednotek SDH téma II.