činnost sboru / Nový zásahový automobil Fiat Ducato - DA L1Z
Nový zásahový automobil Fiat Ducato - DA L1Z

Dne 29.3.2017 proběhlo předání nového dopravního automobilu ve firmě Progres servis Sibřina se sídlem v Masojedech. Předání proběhlo v zastoupení starostky obce paní Moniky Petriskové a velitele jednotky sboru dobrovolných hasičů Tuklaty pana Michala Tučka.

Jde o historicky první nový vůz zakoupený pro potřeby dobrovolných hasičů v Tuklatech.

Jedná se o dopravní automobiů Fiat Ducato Light 2,3 MTJ 150k 33 L2H2 Combi E6 s označením DA - L1Z (dopravní automobil lehké váhové kategorie pro městský provoz se základní požární výbavou dle vyhlášky 53/2010) zakoupený za finančního přispění obce Tuklaty a 50% dotací MV GŘ HZS ČR.

Tento 9-ti místný dopravní automobil slouží především k dopravě hasičů na místo zásahu a různá školení, kterých se členové jednotky účastní. Dále může být použit na evakuaci obyvatel při živelných pohromách.

Standartní výbava vozu FIAT Ducato obsahuje:

Vyhřívané sklo v dvoukřídlých zadních dveří, Elektricky ovládaná, vyhřívaná (odmlžovací) zpětná zrcátka, Příprava pro autorádio včetně reproduktorů, Zadní zástěrky, dvoumístná lavice v kabině řidiče s tříbodovými pásy, TPMS (kontrola tlaku v pneumatikách), ESC včetně ASR+LAC (adaptivní kontrola nákladu)+EBD+systém kontroly proti převrácení, Airbag řidiče, prosklené zadní dveře, Síťka na dokumenty, Posuvné pravé prosklené postranní dveře, Stop & Start, Posuvná boční okna ve 2. řadě (z obou stran vozu), Světla pro denní svícení, Tkaninové potahy, Naviják rezervního kola, Ozdobná mřížka chladiče, Vyhřívané odvětrávání klikové skříně, plnohodnotná rezerva, Kuřácký kit, Centrální zamykání s dálkovým ovládáním, Třímístná lavice jako třetí řada sedadel pro cestující Manuální klimatizace Odkládací přihrádka nad čelním sklem Posilovač řízení s proměnlivým účinkem Přední mlhová světla Přídavná klimatizace pro zadní část Tažné zařízení - fixní Silnější baterie Airbag spolujezdce

Součástí výbavy podle technických podmínek GŘ HZS a vyhlášky č. 50/2010 je:

inteligentní nabíjecí zařízení, analogová radiostanice, ruční radiostanice,ruční svítilny, hasicí přistroj práškový a CO2, zdravotnickým batohem velikosti 3, VRVN - variabilní ruční vyprošťovací nástroj, požárními světlomety 12V se světelným tokem každého světlometu nejméně 1300 lm s magnetickým uchycením a kabelem o délce 3 m, osvětlení prostoru okolo vozu je zajištěno vně umístěnými zdroji neoslňujícího světla typu LED částečně zapuštěného do bočních stěn a do zadní stěny účelové nástavby, kabina osádky je vybavena klimatizační jednotkou a druhým výměníkem topení umístěným v prostoru druhé a třetí řady sedadel, autorádiem, v dosahu sedadla velitele vybavena dvěma samostatnými automobilovými zásuvkami s napětím 12 V a elektrickým proudem 8 A, dále dvěma zásuvkami USB s elektrickým proudem nejméně 2 A pro případné napojení nabíjecích prvků mobilních telefonů, zvláštní výstražné zařízení typu ?rampa? umožňuje reprodukci mluveného slova a jeho světelná část modré barvy je opatřena synchronizovanými LED zdroji světla, oranžová blikající světla na zadní stěně účelové nástavby jsou v provedení LED a jsou sdružena do jednoho celku.

Od 28.4.2017 je vozidlo přihlášeno do registru vozidel a do systému IZS. Od té doby již plně slouží nejen pro potřeby činnosti v jednotce hasičů, ale i pro potřeby obce v součinnosti s dobrovolnými hasiči.

Již 13.5.2017 se členové jednotky účastnili tematického školení na vyhledávání osob v podzemí a rizika s tím spojená. Cvičení probíhalo v Praze 9 Hloubětíně v tzv. Fejkově pískovně v lokalitě Bílý Kůň.

Dále proběhlo školení na HZS v Kolíně na používání radiostanic a komunikace s operačním střediskem.

Pro děti členů JSDH jsme uspořádali exkurzi na HZS v Kolíně, kde se děti dozvěděli více o práci profesionálních hasičů, jejich vybavení a techniky.

Dále byl dopravní automobil použit ve spolupráci s obecním úřadem při organizaci oslav obcí Tuklaty a Tlustovousy na rozvoz stolů, židlí apod..

Během pouťového přátelského posezení důchodců jsme prováděli odvoz spoluobčanů z Tlustovous a Tuklat.

Vložil: Michal Tuček (25.9.2017)

činnost sboru / Nový zásahový automobil Fiat Ducato - DA L1Z