činnost sboru / Zpráva velitele za rok 2016
Zpráva velitele za rok 2016

Vážení přátelé, vážení hosté.

Dovolte mi, abych Vás přivítal na dnešní výroční valné hromadě a Vás seznámil Vás s činností jednotky sboru dobrovolných hasičů obce Tuklaty za rok 2016.

Naše jednotka je zařazena v kategorii JPO V a působí v obcích Tuklaty, Tlustovousy a smluvně zajišťuje požární ochranu pro obec Přišimasy a Skřivany. V loňském roce jednotku z rodinných důvodů opustili dva členi. V současné době má jednotka 11 členů ve dvou výjezdových družstvech z toho 3 velitele, 4 strojníky, 1 technika ochrany obyvatelstva a 6 hasičů.

V průběhu celého roku probíhala školení členů jednotky a členů SDH. Odborná příprava byla zaměřena především na témata vydaná generálním ředitelstvím HZS ČR, na cvičební a bojový řád , poskytování první pomoci a používání nových zásahových prostředku.

Kromě základní odborné přípravy v minimálním rozsahu 40hodin absolvovali dne 12.3. Michal Tuček, Lukáš Koníček a Michal Krytinář  cyklické školení velitelů a ve dnech 3.a 4.12. Michal Tuček a Lukáš Koníček  absolvovali základní kurz strojníků.

Také v roce 2016 jsme absolvovali tradiční výcvik jednotek v Mukařově a druhý ročník prověřovacího cvičení v Poříčanech. Oba výcviky byli pojaty rozdílnou formou soutěže. V Mukařově bylo připraveno pět stanovišť, ale pouze jedno bylo bodované do celkového umístění. V Poříčanech bylo připraveno 11 bodovaných stanovišť od IQ testu přes vázání uzlů k zásahu u dopravní nehody. Na obou výcvicích jsme obsadili 3. místo.

Zásahy

25.5. jsme pomáhali na žádost starostky obce Přišimasy při likvidaci po přívalovém dešti

24.6.na žádost starosty obce Tuklaty jsme ve spolupráci s hasiči Břežany II zlikvidovali olejovou skvrnu v obci Tlustovousy

20.9. jsme ve spolupráci s HZS a Policií ČR zasahovali u záchrany kočky ze střechy v obci Tlustovousy

14.5.  proběhlo taktické cvičení na dálkovou dopravu vody

8.10. proběhlo prověřovací cvičení pro členy jednotky na požár dřeva v Tlustovousích

Ve dnech 13.12. kdy hořela v Přišimasech budova a 27.12. porost trávy jsme z důvodu vypuštěné vody v nádržích cisteren nezasahovali.

Co se týče techniky tak:

CAS 16 Praga V3S ? byla celý rok pojízdná s větší ale provozuschopnou závadou na sacím potrubí do nádrže.

CAS 32 Tatra T138 ? po neúspěšném nákupu Tatry ze Starého Lískovce jsme z dotací Středočeského kraje zažádali o dotaci na opravu cisterny. Tuto dotaci jsme ze špatně navržené spoluúčasti obce neobdrželi. Po vlastní generální opravě motoru jsme provedli výměnu blatníku na kabině vozu a nový lak. V červenci jsme na Tatru zakoupili a namontovali kropící lištu.

Začátkem září jsme objevili inzerát na prodej cisterny Tatra T148 po repasy nástavby. Po konzultaci se zastupitelstvem obce jsme podali nabídku na nákup tohoto vozu. Prodej vozu se povedl a mohli jsme cisternu 28.10. přivézt z Českých Velenic do Tuklat. Po drobných problémech a změnou zastupitelstva obce se převod vozu na nového majitele povedl až 28.12. V současné době čekáme na zařazení vozu do IZS. V nejbližší době nás čeká dovybavení a dokoupení prostředků do výbavy vozu. Tatru 138 máme v plánu na jaře ve spolupráci s obcí prodat.

Bohužel největším nepřítelem techniky je skutečnost, že přes zimní období jsme nuceni vypouštět vodu z cisteren. Nádrže přístupem vzduchu rezivý a kohouty po téměř půl roce ztuhnou a manipulace s nimi je pak obtížná. Proto věřím, jak zmiňoval v předchozí zprávě Milan, že nalezneme s obecním zastupitelstvem  řešení ve výstavbě nové  hasičárny a tím i lepší údržbě svěřených vozidel.

Dotace

Po neúspěšné dotaci na opravu cisterny jsme v únoru prostřednictvím obce požádali o dotaci na nákup dopravního automobilu. Tuto dotaci vypsalo GŘ HZS ve výši 50% ceny vozu v maximální částce 450tis. V dubnu byla tato dotace schválena. V následujících měsících probíhalo seznamování a vyplňování žádostí především technických podmínek vybavení dopravního automobilu. V září byli schváleny technické podmínky vybavení vozu  a mohla proběhnout příprava na výběrové řízení.

Opět zasáhla vyšší moc a výběrové řízení bylo vypsáno až po zvolení nového zastupitelstva. 19.12. byla schválena nabídka firmy Sicar s.r.o. s vozem Fiat Ducato. Tento vůz bude především využíván k dopravě hasičů na místo zásahu a drobným technickým zásahům. Rádi bychom tento vůz představili širší veřejnosti po dodání v průběhu jara.

Poděkování

V tomto roce budeme i nadále udržovat výjezdovou jednotku akceschopnou a prohlubovat její vědomosti a dovednosti pro případ jakékoli mimořádné události včetně absolvování školení a výcviků.  Děkujeme obecnímu úřadu za finanční podporu, bez které bychom nedokázali obstarávat nové a moderní vybavení. Dále mi dovolte poděkovat všem za práci a spolupráci, kterou pro hasiče odvedli.

Dodatečně na závěr všem přeji do Nového roku hodně štěstí, zdraví a osobní pohody.

Děkuji.

Vložil: Lukáš Koníček (21.1.2017)

činnost sboru / Zpráva velitele za rok 2016