odborná příprava / Mukařovské "Tři rohy 2016"
Mukařovské "Tři rohy 2016"

Již tradičně probíhala druhou sobotu v září odborná příprava jednotek v Mukařově formou soutěžních disciplín " Tři rohy".

I v letošním roce se naše jednotka zůčastnila CAS 32 Tatrou T138  s družstvem o početním stavu 1+5 ve složení Michal Tuček, Michal Krytinář, Lukáš Koníček, Marek Procházka, František Fouček, Petr Toman .

Celý praktický výcvik byl zaměřen na povinná témata roku 2016 vydaná GŘ HZS. Během dopoledne nás čekalo celkem 5 stanovišť s různou tématikou včetně jednoho soutěžního.

Stanoviště 1 - Žernovka louka : Volba správné hasební látky a její aplikace

Na tomto stanovišti nás čekali celkem tři úkoly. Nejprve jsme společnými silami bezchybně vyplnili test. Následně jsme předvedli teroretickou a praktickou znalost hašení požáru pod napětím pomocí přenosného hasícího zařízení. Na závěr jsme prakticky předvedli tvorbu střední pěny.

Stanoviště 2 - Žernovka hasičárna: Obsluha motorových pil

Jelikož není naše jednotka vybavena motorovou řetězovou pilou, bereme test na tomto stanovišti buď a nebo... Po praktické stránce se školíme spíše jako soukromé osoby doma na zahradách.

Opět nás čekal hromadný test z rizikového kácení dřevin, dále výměna řetězu na čas a řezání na přesnost

Stanoviště 3 - Tehovec hasičárna: Nácvik otáčení a najíždění s PT do omezeného prostoru, Vystupování a nastupování z/do vozidla, Uložení prostředků v automobilu, Základy součinnosti velitelů a vyšetřovatelů požárů

Na tomto stanovišti strojníci předvedli šikovnost při řízení cisterny v omezeném prostoru a couvání na přesnost. Poté jsme všichni absolvovali test formou otázek z internetových stránek www.pozary.cz

Stanoviště 4 - Mukařov škola - soutěžní disciplína:  Problematika únikových cest ,Vyhledávání osob, Evakuace osob, Organizace místa zásahu

Toto stanoviště bylo připraveno jako reálný zásah, kdy jednotky měli postupovat dle jednotlivých metodických pokynů a bojového řádu. Před příjezdem na stanoviště byla předána veliteli zalepená obálka, která měla představovat mobilní telefon, na kterém byla obdržena zpráva o vyhlášení poplachu. Po otevření obálky se začal počítat soutěžní čas, který se zastavil po ukončení zásahu, uklizení veškerých prostředků zpět do vozu a nastoupení hasičů do vozu.

Na "mobilní telefon" byla přijata zpráva o signalizaci EPS (elektrická požární signalizace) v budově školy. Při příjezdu na místo zásahu školník sdělil, že je tu nový a neví co má dělat když mu na panelu začala blikat kontrolka EPS v plynové kotelně. Po dotazu zda se škole měkdo nachází řekl, že kroužky a výukka již skončlili, ale pár dětí co pomáhali uklízet tam je. Po dotazu, kde je hlavní uzávěr plynu a elektriky opět odpověděl, že neví. Jen ukázal na evakuační plán. Při vstupu do budovy byl vidět kouř vycházejí z míst kotelny. Po těchto informacích bylo rozhodnuto a vytvoření útočného proudu do budovy, nalezení a vypnutí hlavního uzávěru plynu a elektřiny. Během hašení požáru v plynové kotelně byla potřeba zahájit evakuace všech osob z budovy. Jednalo se především o děti, které si roli evakuovaných užívali a na slovní pokyn k opuštění budovy začla jednostranná bitva pomocí papírových koulí či mokré houby na mazání tabule. Po bitvě začala další dětská hra už oboustraná a to na honěnou. Po zdárném uhašení požáru, evakuaci všech dětí a uklizení materiálu zpět do vozu jsme v čase 9min20sek nasedli do vozu.

Stanoviště 5 - Mukařov rybník:  Zdravověda

Toto stanoviště simulovalo zdravotnickou pomoc hasičů, kdy je během kondiční jízdy zastavil malý chlapec s žádostí o pomoc.

Při zastavení vozu chapec sdělil, že se táta říznul a máma se mu snaží pomoc. Při provedeném průzkumu bylo zjištěno, že si otec při řezání motorovou řetězovou pilou amputoval obě dolní končetiny. Bylo potřeba chlapce a matku dostat z dohledu raněného  a ošetřit jim drobné poranění. Jako rozptýlení pomohla ukázka zásahové techniky. U takového závažného poranění jako je amputace dolních končetin bylo  potřeba rychlého jednání. Bylo potřeba urychleně zastavit krvácení a následně zahájit KPR v poměru 30:2. Během resuscitace byli následně sterilně ošetřeny pahýli.

Po úspěšném zvládnutí poslední disciplíny jsme se přesunuli do hasičárny SDH Mukařov, kteří oslavovali 85 let od založení sboru. Naše jednotka se z dobře odvedené práce bez větších výtek na stanovištích přesunula ke stánkům s občerstvením. Na stáncích opět předvedli své bezchybné umění ženy z SDH Mukařov a jako bonus předvedl při rautu i své umění kuchař pan Sapík.

Po chutném obědě a rautu jsme jen přihlíželi k ukázkám dětí z SDH Mukařov a ukázce HZS ČR stanice Říčany při vyproštění raněného z havarovaného vozu.

Po praktických ukázkách byl závěrečný slavnostní nástup s vyhodnocením odborné přípravy. Opět se potvrdila dobrá připravenost, hodiny školení a dobrá spolupráce při hodnocení soutěže "Tři rohy 2016".

V celkovém počtu naše jednotka SDH Tuklaty obsadila pohárové 3.místo. Toto místo nás těší nejen, že jsme předvedli a dokázali, že si i během zásahu, ke kterému se pravděpodobně nedostanem dokážeme poradit, ale že jsme byli na 1.místě  v kategorii JPO V.

Děkuji všem členům za jejich výkony.

Vložil: Michal Tuček (10.9.2016)

odborná příprava / Mukařovské "Tři rohy 2016"