činnost sboru / Námětové prověřovací cvičení 3.6.2011
Námětové prověřovací cvičení 3.6.2011

Námětové prověřovací cvičení

Dne 3.6.2011 v 18:40 byl vyhlášen pro výjezdovou jednotku SDH Tuklaty poplach na námětové prověřovací cvičení. Cílem tohoto cvičení bylo zjistit nedostatky pro plánování dalších cvičení a proškolení jednotlivých členů podle zařazení v jednotce.Dále samostatnost a koordinace členů jednotky mezi sebou bez spolupráce s profesionální jednotkou.

Po vyhlášení poplachu místní sirénou CO byli všichni členové výjezdového družstva ještě kontaktováni mobilním telefonem z důvodu kdy siréna přes vzrostlé stromy není slyšet po celé obci.

V 18:48, kdy byla téměř celá jednotka kompletní jsme s CAS T 138 a osobním automobilem vyjeli na místo nahlášeného požáru.

Místem požáru po domluvě se starostou obce p. Jenšovským byla hromada dřevěného odpadu (převážně větve ze stromů a keře) umístěna u Tuklatského koupaliště.

Po příjezdu na místo již členové jednotky poznali, že se nejedná o ostrý výjezd. Disciplína však byla zachována a po nástupu a rozdělení prostředků bylo nataženo vodní vedení. Pro ztížení zásahu bylo rozhodnuto, že se vodní vedení povede přes sportovní hřiště. Všichni členové nejprve museli přelézt oplocení na sportovní hřiště s veškerým vybavením (žebřík, hadice, rozdělovač, proudnice), roztáhnout hadice a o 30m dále přelézt opět plot ze sportovního areálu. Po natažení přívodního vedení zahájili útočnou pozici na 2 proudy. Během krátké doby byl požár lokalizován a bylo rozhodnuto o dohoření celé hromady.

Poté přišel úkol č.2. Dálková doprava vody na střechu sportovního zařízení pomocí hákového žebříku. Tohoto úkolu se již účastnila jen část družstva. Poté co bylo určeno místo pro výstup na střechu budovy  členové družstva vylezli na střechu a zajistili hadice proti stržení tlakem vody dolů. Nyní mohla začít dodávka vody. Po úspěšném pokusu dopravit vodu do vyšších míst budovy mohl začít úklid hadic a ostatních prostředků.

Po uklizení všech věcí na své místo v cisterně byl dohašen pomocí vodního děla zbytek doutnající hromady.

Po doplnění cisterny vodou byl v 19:48 nařízen odjezd jednotky na základnu, kde ještě bylo nutné vyplnit zprávu o zásahu, která se posílá na OPIS (operační a informační středisko) HZS Středočeského kraje.

zpráva o zásahu: zprava.pdf

Vložil: Michal Tuček (3.6.2011)

činnost sboru / Námětové prověřovací cvičení 3.6.2011