činnost sboru / Námětové cvičení
Námětové cvičení

Dne 19.10.2013 ve 14:30 bylo svoláno výjezdové družstvo místní dobrovolné jednotky hasičů k námětovému cvičení.
Cílem taktického cvičení je prakticky si procvičit dovednosti získané během odborné přípravy. Během taktického cvičení se dbá především na správnou činnost hasičú na místě zásahu a vyskytnuté chyby se zhodnotí rovnou a ukáže se jak by se mělo postupovat. Proto se během tohoto cvičení nedbá na rychlost, ale na preciznost provedení.
Jako hlavní téma bylo zvoleno  dopravní vedení s rozdělovačem, vytvoření útočného proudu do poschodí a přívodní vedení od hydrantu. Součástí cvičení bylo prověřit hydrantovou síť v místě zásahu v ulici K Bytovkám. Pro možné riziko úniku vody v objektu je celé cvičení prováděno bez dodávky vody.
Po vyhlášení poplachu jednotce místní sirénou spuštěnou  ručně a rozeslání SMS se členové jednotky sešli u garáží hasičských aut. Jednotka na místo zásahu do ulice K Bytovkách č.p. 149 vyjela auty Praga V3S a Tatra T138. Po příjezdu na místo zásahu bylo určeno družstvo v počtu 1+5. Průzkumem byl zjištěn požár v bytě ve 3.NP bytového domu. Proto bylo rozhodnuto o vytvoření dopravního vedení s rozdělovačem  a útočného proudu do poschodí. Po vytvoření útočného proudu a signálu o dodávky vody bylo zahájeno vytváření přívodního vedení od hydrantu pro doplňování cisterny. Během vytváření přívodního vedení velitel družstva oznámil zasahujícím hasičům, že je prasklá hadice C a je jí potřeba vyměnit.
Po vytvoření přívodního vedení a výměně prasklé hadice byla do sklepních prostorů umístěna figurantka simulující bezvědomí bez zachovalých životních funkcí.
Po ukončení zásahu ve 3.NP zástupce velitele informoval velitele družstva o vycházejícím kouři ze sklepních prostor. Útočná skupina opět vytvořila útočný proud a připravila se na průzkum. Jelikož při požáru domu byl vypnut elektrický proud, probíhal průzkum potmě. V zakouřeném sklepě byla objevena osoba bez známek života. Bylo nutné osobu transportovat na čerstvý vzduch a poskytnout ji první pomoc. Zástupce velitele informoval zasahující hasiče o vývoji zdravotního stavu figurantky a kontroloval správné poskytování první pomoci. Po správném záklonu hlavy a kontrole dutiny ústní začala figurantka samovolně dýchat a obnovila se srdeční činnost. Jelikož se jednalo o bezvědomí musela být raněná osoba uložena do stabilizované polohy. Neustálou kontrolou zdravotního stavu se zjistila stále vzrůstající tepová frekvence. To mohlo signalizovat vnitřní krvácení. Nyní se opět musela změnit poloha postižené do protišokové. Po těchto základních úkonech zachraňijící život byl zdravotní stav již stabilizovaný.
Po likvidaci požáru a záchraně osob mohlo být celé cvičení ukončeno.
Po ukončení cvičení se členové jednotky sešli aby mohli rozebrat jednotlivé chyby a vyměnit si zkušenosti. Během této rozpravy si členové jednotky vyzkoušeli polohy pro transport osob.
Největší problém celého cvičení se ukázala hydrantová síť. V místě zásahu se nacházejí celkem tři podzemní hydranty. Dva jsou v ulici K Bytovkám a jeden v ulici V Obůrkách. Oba hydranty v ulici K Bytovkám jsou zahrnuty minimálně 10 centimetrovou asfaltovou drtí a pouze u jednoho je umístěna vyhledávací tabulka. Hydrant v ulici V Obůrkách sice nemá vyhledávací tabulku, ale jako jediný z vytipovaných hydrantů byl nalezen a po vyzkoušení je funkční.

Vložil: Michal Tuček (19.10.2013)

činnost sboru / Námětové cvičení