V sobotu 14.9.2013 se Tuklatské zásahové družstvo v počtu 1+5 zúčastnilo praktického výcviku v Mukařově. Tento praktický výcvik byl zaměřen na povinná odborná témata, která musí každá zásahová jednotka SDH proškolit, a byl veden pod odborným dohledem profesionálních hasičů. Aby toto cvičení bylo zajímavější, byla každá ze tří disciplín bodována a po splnění všech úkolů bylo provedeno sečtení dosažených bodů a porovnání s ostatními jednotkami.
Hlavním cílem celého cvičení bylo prověřit témata zaměřená na hašení požárů ve výškách a bezpečnost pro práci ve výškách.
První úkol nás čekal u Vyžlovky v místě rozhledny Skalka. Po příjezdu na místo nám velitel disciplíny oznámil, že na vrcholu 21m vysoké rozhledny vypukl požár. Na této disciplíně byl měřen celkový čas od vystoupení z auta až po úklid všech věcí a nastoupení členů družstva do auta a každá chyba byla trestána přičtením času.
Naším úkolem je tedy co nejrychleji vyběhnout na vrchol rozhledny, natáhnout hadice a uhasit fiktivní požár vodou s přistavené cisterny. Během hašení nám bylo velitelem disciplíny oznámeno, že nám praskla hadice na schodišti rozhledny a co nejrychleji ji vyměnit. Po úspěšné výměně prasklé hadice se povedlo požár rychle zlikvidovat. Teď už jen stačilo rychle smotat použité hadice, uklidit je a nasednout do auta aby nám byl stopnut celkový čas.
Vyhodnocení nás velmi potěšilo. Nezískali jsme žádný trestný bod a čas jsme měli oproti předchozím družstvům průměrný.
Druhá disciplína byla odpočinková. Na příjezdové cestě u základní školy v Mukařově čekala na strojníky ?jízda zručnosti?. Na cestě čekalo několik nástrah jako bylo vyhnutí se překážce, přejezd zadním kolem cisterny po namalované čáře, zastavení na přesně daném bodě a couvání na přesnost. I s nejstarším výjezdovým autem a bez posilovače řízení náš strojník ukázal co v něm je a celou trasu projel bez trestného bodu. Aby se zapojili i ostatní členové, čekalo je ověření znalostí ve vázání základních uzlů pro sebejištění a práci ve výšce. Tři členové si vylosovali kartičky s názvy třech uzlů, které jeden po druhém museli uvázat. Velitele družstva mezitím čekal test pro taktické a bezpečnostní zásady pro umísťování požární techniky na místě zásahu. Celkový čas na test a vázání uzlů byl 5 minut. Za každý špatně uvázaný nebo neuvázaný uzel byl trestán přičtením jedné trestné minuty. Stejný trest byl i za každou chybu v testu. I přes získané dvě trestné minuty jsme získali nejlepší čas ze všech družstvech a druhé družstvo na nás ztrácelo téměř 1,5 minuty.
Třetí a závěrečný úkol nás čekal na druhé straně základní školy. Po příjezdu na místo nás opět velitel disciplíny seznámil s úkolem. Naším úkolem bylo opět v co nejkratším čase tuto disciplínu zvládnout i s úklidem věcí a nastoupení členů družstva do auta. Pomocí nastavovacího žebříku jsme museli zvládnout zlikvidovat opět fiktivní požár na balkoně prvního patra. Během boje s časem a požárem jsme se museli soustředit na správné sestavení a přistavení žebříku, bezpečný výstup po žebříku a vytažení hadic. Voda do prvního patra byla vedena po žebříku hadicemi z nedalekého hydrantu. Během tohoto úkolu jsme udělali pár drobných chyb a byla nám přičtena trestná půl minuta.
Po skončení závěrečné disciplíny jsme se přesunuli do Mukařovské hasičárny, kde jsme odevzdali bodovací kartu a čekalo nás menší občerstvení.
Během sčítání výsledků byl naplánován seminář, který vedl velitel jednotky s velitelem stanice HZS Říčany. Seminář a praktická ukázka vázání uzlů, sebejištění a slaňování byla na rozhledně Skalka u Vyžlovky, kde jsme plnili první úkol. Na začátku jsme byli seznámeni s různými druhy pracovních polohovacích opasků a postrojů, s karabinami a jejich použití a dalších pomůcek pro slanění a výstup po laně. Po tomto seznámení bylo zájemcům nabídnuto zkusit si slanit z rozhledny. Velitel stanice HZS Říčany zadal pro zájemce bezpečnostní kritéria. Zájemci nesměli být pod vlivem alkoholu, velitel družstva jim musel povolit slanění a každý musel mít platnou revizi na pracovním polohovacím opasku. I z našeho družstva se našli zájemci o možnost zkusit slanění. Tady nastal jeden a to zásadní problém s nastaveným kritériem.
Naše zásahové pracovní opasky z roku 1986 nemají platnou revizi pro používání. Jediné místo kde by měli uplatnění je skleněná skříň v muzeu. Vedle těchto našich jediných ?nejnovějších? opasků by mohli být helmy z téhož roku, které už také nesplňují žádné bezpečnostní parametry. Každý ochranný pracovní prostředek hasiče musí projít každý rok revizí. Životnost pracovních ochranných prostředků jako jsou helmy, opasky, ale i zásahové oblečení je stanovena většinou na pět let. Pokud vyprší doba životnosti a výše zmiňovaný prostředek projde revizí, je třeba ho přesto poslat do specializované zkušebny, kde ověří jestli opravdu splňuje bezpečnostní kritéria.
Velitel jednotky HZS Říčany nakonec přimhouřil obě oči a půjčil nám vlastní opasek. Celkem se našlo 11 odvážlivců, kteří se nebáli přelézt zábradlí rozhledny a slanit na zem. Před samotným slaněním jsme si ukázali jak vytvořit jistící bod a jakým způsobem jistit lezce při slanění. Teď už stačilo obléci pracovní opasek, do karabiny správně navázat slaňovací půl lodní uzel, vše zkontrolovat, přelézt zábradlí a bezpečně slanit na zem.
Na závěr tohoto přínosného dne proběhlo před hasičským domem v Mukařově slavnostní zakončení praktického výcviku jednotek s vyhodnocením a vyhlášením výsledků.
Díky více jak 100% nasazení všech členů družstva jsme překvapili a umístili se na pohárovém druhém místě ve složení :
velitelé družstva: Michal Tuček (1. a 2. disciplína)
Lukáš Koníček (3.discipína)
strojník: František Fouček
hasič: Michal Krytinám
hasič: Petr Toman
hasič: Milan Černuška ml.
/galerie/cl-nSUJ1QPsedc/files/Praktick%C3%BD%20v%C3%BDcvik%20velitel%C5%AF%202013.doc