činnost sboru / Valná hromada za rok 2014 - zpráva velitele
Valná hromada za rok 2014 - zpráva velitele

Vážení přátelé, vážení hosté.

Dovolte mi, abych Vás přivítal na dnešní výroční valné hromadě a v krátkosti Vás seznámil s činností jednotky sboru dobrovolných hasičů obce Tuklaty za rok 2014.

Naše jednotka je zařazena v kategorii JPO V a působí v obcích Tuklaty, Tlustovousy a smluvně zajišťuje požární ochranu pro obec Přišimasy.

V průběhu celého roku probíhala školení členů jednotky a členů SDH. Odborná příprava byla zaměřena především na témata vydaná generálním ředitelstvím HZS ČR, na cvičební a bojový řád členů jednotky a v neposlední řadě také na poskytování první pomoci.

Od letošního roku, po úspěšném absolvování přijímacího testu, byl přijat nový člen jednotky na pozici strojníka Marek Procházka.

8.dubna se velitelé a strojníci zúčastnili cyklického školení pod vedením příslušníků HZS ČR. Při tomto školení byla pozornost věnována povinným tématům pro členy jednotek obcí a proběhlo seznámení s dotacemi a granty na techniku jednotek požární ochrany. Dále bylo připomenuto, že 15.září dojde k ukončení činnosti sektorového operačního střediska v Kolíně a veškerá komunikace ve Středočeském kraji bude probíhat přes OPIS Kladno.

Abychom si více osvojili teoretické znalosti získané při hodinách odborné přípravy provedli jsme 19.dubna. u příležitosti  Den Země na Klepci praktickou ukázku hašení  požáru rostlinných olejů v domácnosti . Při brigádnických hodinách na likvidaci starého rozhlasu  jsme se prakticky seznamovali s bezpečností práce ve výškách, sebejištěním, lanovou technikou a základními uzly.

13.září jsme se s družstvem 1+3 zúčastnili praktického výcviku v Mukařově. Během tohoto výcviku nás čekalo několik stanovišť se simulovanými reálnými zásahy. Vyzkoušeli jsme si  první pomoc raněnému hasiči na místě zásahu, úraz elektrickým proudem, tepenné krvácení, komunikaci v jednotce, náhradní způsoby komunikace a signály, sebejištění, jištění další osoby a uzlovou techniku. Na závěr nás čekala soutěžní disciplína s námětem podle metodických listů bojového řádu  - činnost jednotek při povodních. Našim úkolem bylo v co nejkratším čase postavit protipovodňovou hráz z pytlů s pískem, odčerpat vodu ze sklepa  pomocí přenosné požární stříkačky a na konec absolvovat vědomostní test. Bohužel, i když jsme testové otázky vyplnili jako jedni z nejlepších, potkal nás technický problém se stříkačkou a proto jsme se umístili až na sedmém místě. Během výcviku nám členové HZS ze stanice Říčany představili nový rychlý zásahový automobil a předvedli vstup do obydlí a jiných uzavřených prostor při zásahu.

Ani v roce 2014 se nám nevyhnuli požáry.

20.července v 10:14 vyjížděli obě družstva s Tatrou T 138 a Pragou V3S v počtu 1+2 a 1+4 k požáru pole za Čvančarovou  zahradou. V době příjezdu, zároveň s dobrovolnými hasiči z Doubku, na místě již zasahovali profesionální hasiči z Českého Brodu a dobrovolní hasiči z Úval. Na žádost majitele provedla naše jednotka propláchnutí mlátícího ústrojí kombajnu, ve kterém se zadřela vymlácená sláma a následně od ní chytlo strniště.

12.srpna ve 12:58 byl ohlášen požár rodinného dvojdomku v Tlustovousích. Jednotka vyjela s Tatrou T138 v počtu 1+2. Požár zasáhl střechu s fotovoltaickými panely. Celý zásah komplikoval silný vítr a proto byl velitelem zásahu vyhlášen II.stupeň požárního poplachu a byli povolány další jednotky. Na místo zásahu postupně přijížděli jednotky profesionálních hasičů z Českého Brodu, Kolína, Říčan a dobrovolné jednotky z Úval, Tuklat, Doubku, Jiren, Nových Jiren,  Škvorce a pracovníci Technického ústavu požární ochrany.

29.srpna v 7:43vyjížděla jednotka s Tatrou T138 a osobním automobilem v počtu 1+3 k nahlášenému požáru do obce Přišimasy. Při příjezdu jednotky byl již požár skládky na místním hřbitově uhašen profesionálními hasiči z Českého Brodu.

15.září jsme na žádost starosty obce pomocí plovoucího čerpadla odčerpali vodu z podchodu pod železniční tratí.

20.prosince v 8hodin se členové jednotky sešli při taktickém cvičení, kde byl simulován požár na historickém objektu s poskytováním první pomoci raněným. Před samotným vyhlášením poplachu proběhlo seznámení a vyzkoušení nově zakoupené kombinované proudnice a prověření dvou hydrantů v okolí fary v Tuklatech. Cílem tohoto cvičení bylo vyzkoušet si v reálném prostředí zásah podle metodického listu a postupovat podle cvičebního a bojového řádu jednotek PO. Během cvičení byli zjištěny vážné problémy ve funkčnosti  podzemních hydrantů, které šly velmi těžce otevírat.

V 10hodin se na místo cvičení dostavila policejní hlídka z obvodního oddělení Český Brod a požádala  nás o spolupráci v pátrání po pohřešované dívce. Tímto začalo utajené prověřovací cvičení. Cílem bylo navodit stresovou situaci a prověřit zvládání přijatých úkolů za těchto okolností. Jednotka byla rozdělena na 3 průzkumné skupiny, které v rojnicích pátraly v okolí polní cesty směrem k lesu v Tlustovousích, v místě Tuklatského lesíka a okolí rybníků v Tlustovousích. Během cvičení bylo možno prověřit své dovednosti vázání základních uzlů a vyzkoušet několik typů pomůcek při slanění a jištění další osoby.

V letošním roce jednotka prostřednictvím obce žádala o dotaci ze Středočeského kraje na pořízení věcných a ochranných prostředků pro zasahující hasiče. I přesto, že se nám nepodařilo tuto dotaci získat, se nám za finančního přispění obecního úřadu povedlo koupit sadu savic, novou zásahovou proudnici a několik párů zásahových rukavic. Děkujeme obecnímu úřadu za podporu, kterou nám poskytuje.

V tomto roce bychom chtěli i nadále udržet výjezdovou jednotku akceschopnou a prohlubovat její vědomosti a dovednosti pro případ jakékoli mimořádné události včetně absolvování školení a výcviků.

Na závěr mi dovolte poděkovat všem za práci, kterou odvedli a dodatečně popřát do Nového roku hodně štěstí, zdraví a osobní pohody.

Děkuji.

Vložil: Petr Toman (17.1.2015)

činnost sboru / Valná hromada za rok 2014 - zpráva velitele