odborná příprava / Modelová situace 16.5.2014
Modelová situace 16.5.2014

Na páteční večer 16.5. byla naplánovaná modelová situace v rámci odborné přípravy členů JSDH.
V minulých lekcích odborné přípravy byla probírána témata z první pomoci jako je bezvědomí a následná resuscitace, popáleniny a transport raněného. Za účelem vyzkoušet si nasbírané teoretické znalosti byla naplánovaná odborná příprava členů v terénu.
Původní scénář modelové situace bohužel narušil déšť a proto jsme byli nuceni přesunout akci na tribunu fotbalového hřiště. Bohužel tribuna nenabízela podmínky pro uskutečnění celého původního scénáře.

Upravený scénář modelové situace:
V prostorách fotbalového hřiště si parta kamarádů dělala táborový oheň. Během opékání se jedna osoba popálila na horní a dolní končetině. Popálenina byla vážná 3.stupně. Kamarád zpanikařil začal utíkal pro pomoc. Bohužel na schodech zakopl, spadl a upadl do bezvědomí?
Po příjezdu jednotky byli figuranti na svých místech s namaskovaným poraněním. Úkolem členů jednotky bylo zlikvidovat táborový oheň a poskytnout poraněným první pomoc.
První průzkumná skupina zlikvidovala jedním C proudem požár. Druhá skupina provedla průzkum a nalezla dvě raněné osoby. Jedna osoba byla v bezvědomí bez zachovalých životních funkcí a druhá osoba měla popáleniny 3. stupně v oblasti předloktí a stehna.
Členové jednotky se pod vedením velitele družstva rozdělili a začali s první pomocí.
U osoby v bezvědomí bylo podezření na poranění krční páteře. V tomto případě byl správně použit krční fixační límec. Během celkového vyšetření nebyla nalezena další poranění a byla zahájena srdeční masáž. Figurant byl poučen, že pokud bude postup vyšetření a správná masáž znázorněna správně, začne znatelně dýchat jako znázornění navrácení životních funkcí. Po obnově životních funkcí byl dán do stabilizované polohy a dále monitorován.
U osoby s popáleninami bylo provedeno celkové vyšetření a zjištěna bolest v oblasti lokte. Po sterilním zakrytí popálenin na ruce a noze byl loket dán do šátkového závěsu.
Doplňkovým programem bylo předvést skupinami několik postupů transportu raněné osoby a    vázání základních uzlů pro sebejištění a slaňování.
Velké poděkování patří naším věrným figurantům Monice a Petrovi a zástupcům sportovců za poskytnutí tribuny.

Vložil: Michal Tuček (19.5.2014)

podrobně

odborná příprava / Modelová situace 16.5.2014